رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

فرونشست و بیابان‌زایی، بحران جدی در دشت قزوین


30 خرداد, 1398 - 15:41 -- omrani
معاون عمرانی استاندار:

فرونشست و بیابان‌زایی، بحران جدی در دشت قزوین

معاون امور عمرانی استانداری قزوین گفت: دشت قزوین با بحران جدی فرونشست زمین و بیابان‌زایی مواجه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"علی فرخزاد" معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین، گفت: بااگر ما در اراضی دشت قزوین به ا موضوع مقابله بیابان زایینکنیم به بحران‌های بزرگی برخورد می‌کنیم.

وی افزود: برداشت‌های بی‌رویه و افت میزان آب‌های زیرزمینی از عوامل بیابان‌زایی است که در نهایت منجر به تولید ریزگرد در استان‌های قزوین، البرز و تهران خواهد شد.

فرخزاد ادامه داد: از طرف دیگر، موضوعات مختلف از جمله چرای بی‌رویهٔ دام در مراتع و عدم توجه به گونه‌های گیاهی که در دشت می‌رویند، باعث توسعهٔ بیابان‌های استان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از تهدیدهای جدی که در حال حاضر دشت قزوین با آن روبه‌رو است، فرونشست زمین است که در این دشت اتفاق افتاده است.

این مسؤول تصریح کرد: برای مثال ما در دشت الله‌آباد فرونشست‌های جدی داریم که در برخی نقاط در سطح لایه‌های زمین تا ۴۰ سانتی‌متر هم رسیده است و به تأسیسات زیربنایی مانند جاده‌ها و خطوط انتقال گاز و نفت نزدیک شده است.

وی اعلام کرد: اگر این فرونشست‌ها بیش از این توسعه پیدا کنند باعث آسیب دیدن زیرساخت‌های استان می‌شوند و لازم است جهت جلوگیری از وقوع بحران در آینده، تدابیر لازم اندیشیده شود.

فرخزاد اظهار کرد: هم‌چنین فرونشست در مناطق مسکونی باعث آسیب‌رسانی به واحدهای مسکونی و ساختمان‌ها می‌شود.

معاون امور عمرانی استانداری قزوین ضمن اشاره به همکاری مردم و مسؤولین جهت جلوگیری از وقوع بحران‌ها، اضافه کرد: برای عملی‌سازی راهکارهای موجود جهت جلوگیری از وقوع این بحران‌ها، لازم است مردم و مسؤولین همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: عدم برداشت بی‌رویهٔ آب‌های زیرزمینی، توجه به گونه‌های گیاهی، احیای گونه‌های طبیعی و مراتع، ارتقای بهره‌برداری و ارتقای راندمان آبیاری در مزارع کشاورزی و اصلاح الگوی کشت از موضوعاتی است که ما می‌توانیم جهت جلوگیری از توسعهٔ بیابان‌ها و فرونشست زمین در این زمینه‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

فرخزاد در پایان گفت: در ستاد سازگاری با کم‌آبی و شورای حفاظت منابع آب تمام راهکارهای قانونی که در کمیسیون‌های مختلف برای مقابله با این بحران‌ها پیش‌بینی شده‌اند، بررسی می‌شود.